wordpress ortam dosyaları görünmüyor

WordPress ortam dosyaları görünmüyor diyorsanız bu yazı tam sizin için yazılmış demektir! Birçok kere makale yazılmış fakat bir çoğu sorunu çözmek yerine varyasyonları anlata anlata makalelerini bitirmiş. Bu yazıda wordpress ortam dosyaları görünmüyor sorununa çözüm bulacaksınız.

Ayrıca ortam kütüphanesinde görünmeyen video,zip ya da müzik dosyalarınızın da görünmeme sorununu bu yöntem ile giderebilirsiniz. Ortam yükleme sorunu yaşıyorsanız bir diğer makalemiz olan WordPress ortam ekleme ve upload sorunu çözüm makalemizi okumanızda fayda var.

Bu sorun bir çok sebeple ortaya çıkabilir. Öncelikle bu sebeplerden bir liste oluşturalım;

  • Upload klasörünü etkileyecek işlemler yapmak. Yedekleme, cache, ya da dizin değişikliği
  • WordPress eklentilerinden birinin ortam dosyalarınızı optimize etmeye çalışması
  • WordPress eklentilerinden birinin ortam dosyalarınızı cdn ve alt domain gibi dizinlere taşıması
  • .Htaccess dosyanızdaki bozulmalar ve eksiklikler
  • ve diğerleri…

Bu sebepler arasında hangisini yaptıktan sonra resimlerinizin ortam kütüphanesinde görünmemeye başladığını bilmeniz size fayda sağlayacaktır. Aksi halde bütün çözümleri tek tek denemeniz gerekiyor. Şunu da belirtmek isterim ki bu ve diğer her işleminizden önce sitenin tam yedeğini almayı mutlaka ihmal etmeyin! Eğer resimleriniz ortam kütüphanesinde görüntüleniyor fakat makale içerisinde kırık link ve resim dosyaları görüntüleniyor ise WordPress resim görüntüleme sorunu başlıklı makalemizi okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Çözüm işlemlerine geçelim;

1- Jetpack eklentisini devre dışı bırak

İlk olarak Jetpack gibi resimler dahil tüm ortam kütüphanenizi etkileyen eklentileri devre dışı bırakıp ortam kütüphanenizi kontrol edin. Eğer ortam kütüphanenizde görünmeyen resimler görünmeye başlamış ise Jetpack eklentisinin resimleri optimize etmesi sebebiyle ortam kütüphanesinde dosyalarınız görünmüyor. Jetpack birçok fonksiyona sahip olan bir eklenti.

Bazı durumlarda böyle hatalar çıkabiliyor. Bu hep böyle kalacak değil elbette, güncelleme gelene kadar eklentiyi devre dışı bırakıp eklenti kısımlı sorunun çözülmesini bekleyebilirsiniz.

Önemli | Jetpack eklentisini devre dışı bırakıp yeniden etkinleştirmeniz de bazı durumlarda çözüm olabilir. Eklentiyi devre dışı bıraktıktan sonra yeniden aktifleştirip ortam kütüphanenizi kontrol edin…

2- .Htaccess dosyasını kontrol et

Eğer sorununuz yukarıdaki gibi çözülmediyse WordPress’in .htaccess dosyasını (önce yedekleyin) buradan kopyalayın. Mevcut .htaccess dosyanızda işe yarar olduğunu düşündüğünüz satırları buradaki orijinal .htaccess kodları ile entegre edip sunucunuza yükleyin ve değişiklik olup olmadığını gözlemleyin.

Eğer değişiklik yok ise sadece orijinal .htaccess kodları ile tekrar gözlemleyin. Sorun halloldu ise burada bırakın yoksa diğer çözümlere geçin. Sorun devam ediyor ise (yedeklediğiniz) .htaccess dosyasını tekrar sunucunuza yükleyin ve diğer çözüm yollarını deneyin.

3- Uploads klasörünü kontrol et

Diğer bir çözüm yolu ise wp-content klasörü içerisinde bulunan uploads klasörünü incelemek olacaktır. Bu klasörün içerisinde tarih başlıklı alt klasörler, ve bu alt klasörlerin içerisinde yüklemiş olduğunuz dosyalar bulunmalıdır. Eğer aksi bir durum var ise bir şekilde ortam dosyalarınız silinmiş demektir.

Bu durumda yapacağınız tek şey bir önceki yedeğinizde bulunan uploads klasörünü yeniden bu dizine yüklemek olacaktır. Sorun büyük ihtimalle bu değildir fakat yine de bilgilendirmek için bu paragrafı yazdım. Site yedeğinizi mutlaka ama mutlaka düzenli olarak alın.

4- Optimizasyon eklentilerini devre dışı bırak

Resim optimizasyon eklentileriniz var ise bu eklentileri devre dışı bırakıp sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. Düşük ihtimal de olsa bu eklentiler tüm ortam kütüphanenizin görüntülenmemesine yol açabilir. Eğer resim ve fotoğraflarınızı eklentiler ile optimize ediyor iseniz WordPress eklentisiz resim optimizasyonu konumuzu incelemenizi tavsiye ederim.

wordpress ortam dosyaları görünmüyor

WordPress ortam kütüphanenizde ortam dosyalarınızın görünmemesi yukarıdaki sebeplere bağlı olabilir. Bu sebepler ile ortam kütüphanenizde sorunlar yaşıyor iseniz ilgili anlatımlar ile sorununuzu çözebilirsiniz. Bir projem içerisinde karşılaştığım bu soruna Jetpack eklentisinin sebep olduğunu gözlemledim.Sorunu Jetpack’i devre dışı bırakıp yeniden aktifleştirerek çözüme kavuşturdum.  Diğer sebepleri de tecrübelerime dayanarak yazdım. Umarım sorununuz çözülür.

wordpress ortam dosyaları görünmüyor

Geri bildirimleriniz için lütfen yorum yapmayı ihmal etmeyin. Her türlü sorularınıza cevap almak için Soru & Cevap dizinimize ücretsiz kaydolun…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!