Eve internet alırken nelere dikkat edilmelidir ?

İnterneti ne amaçla kullanacaksınız ?

İnternet kullanımının yaygınlaşması sonucunda mevcut olan internet sağlayıcıların bu yoğunluğa karşı  iyileştirmelerde bulunmaması, yeni internet sağlayıcıların gün yüzüne çıkmasını sağlamıştır. İnternet sağlayıcılarının rekabet içinde olması müşterilerin kafasını karıştıracak soruların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. İnternet alırken dikkat edilmesi gerekenleri ve sizin hangi interneti seçeceğinizi belirlemenize yardımcı olmak için bu yazıyı yazmış bulunuyoruz…

İnterneti hangi amaçla kullanacağınızı belirlemek ilk yapılması gerekenlerden biridir. İnterneti genel olarak ne için kullanacaksanız alacağınız paketi buna göre belirlemelisiniz. Adil kullanım noktası (AKN) hemen her internet sağlayıcısında ve verdikleri pakette mevcuttur. Kotasız diye bilinen ama kotasız diye satılan paketlerde adil kullanım noktası, adından da anlaşılacağı üzere müşteriler arasındaki adil kullanımı sağlamaktadır. Siz sürekli film izlerken üst komşunuz günde bir iki kere haber okuyorsa ve siz o şebekeyi çok meşgul ederken o az meşgul ediyorsa ikinizin bir yerde dengelenmesi gerekmektedir. Bu yüzden site verilen 50GB(örnek) AKN ile ona verilen 50Gb AKN aranızdaki adaleti sağlamış olacaktır. Her iki taraf bu kotayı kullandığı taktirde hızı düşürülecek ve ayın kalan günlerinde geçerli hız üzerinden işlem yapacaktır. Siz sürekli film izlerken bunu bir haftada kullanırken komşunuz hiç kullanmamış olacaktır. Dolayısı ile sizin hızınız bir iki hafta içinde düşerken o sürekli hızlı kullanacaktır. Aradaki adaletin bu şekilde sağlandığını, sağlandığını düşündüklerini söyleyebiliriz.

Altyapınız hakkında bilgi toplayın

İnternet alırken bulunduğunuz konumdaki altyapı alacağınız interneti belirlemenizde önemli bir etkendir. Eğer bulunduğunuz konumda fiber yada hiper altyapısı yok ise bu paketi alıp yine normal bir internet hızı ile daha  çok para ödemenizin bir anlamı olmayacaktır. Evinizin bulunduğu konumda hangi internet altyapısı var ise o altyapının desteklediği bir internet almanız doğru bir karar olacaktır.

Fiyatına aldanmayın !

En önemli kriteri en sona bıraktık ki internet alırken ilk önce fiyatına göre değerlendirmeyin diye. Daha hızlı olup daha iyi hizmetle daha az para ödeyebileceğiniz internetler olabilir. Bu yüzden iyi bir araştırma sonucunda size en uygun interneti almanızı tavsiye ediyoruz. Reklamı iyi olan değil hizmeti iyi olan bir firma ile çalışmanız size güven verecektir. 1 yada 2 yıl imzalayacağınız taahhütler uzun vadede büyük paralara denk gelmektedir. Bu kadar para verip hizmet alamamak canınızı bir hayli sıkacaktır. Bu yüzden taahhüt sürelerini de internet alırken kriter olarak belirlemenizde fayda var.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Burak Durmuş’in profil fotoğrafı

Burak Durmuş

İstanbul doğumluyum. Eğitim hayatım Kahramanmaraş'ta geçti. Web Programlama alanında lise eğitimi aldım. Üniversite'de bilgisayar programlama üzerine eğitim aldım. Grafik tasarım konusunda kendi çabalarımla tatmin edici seviyeye geldim ve birçok firmaya bu üçü hakkında hizmet verdim. Şuan Kahramanmaraş'ta özel bir şirkette bilişim sorumlusuyum. Hedeflerimin arasında çok iyi bir web sistemi geliştirip birçok insana hitap etmek başta geliyor. Bunun için yeterince çalışıyor ve sürekli öğreniyorum. Öğrenmek en sevdiğim eylemlerden biridir ve öğrenme-öğretme konusunda kesinlikle pasif değilim.

Eve internet alırken nelere dikkat edilmelidir ?” için bir yorum

  • avatar
    13 Şubat 2017 tarihinde, saat 19:17
    Permalink

    Bizde Internet almak istiyoruz, önceden vardi ama hic memnun kalmadik. Bu güzel bilgiler icin tesekür ederim.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir