Ana sayfa WordPress Eklentileri WordPress Site Taşıma Eklentisi – All-in-One WP Migration

WordPress Site Taşıma Eklentisi – All-in-One WP Migration

1160
2

WordPress içerik yönetim sistemini kullanan birçok kişi site taşıma işine girişmiştir. Mevcut sitelerini başka hosting hesabına taşımak isteyenlerin gözünü korkutan bu işlemin en kolay ve pratik yolunu bu yazıda açıklıyor olacağım. WordPress site taşıma eklentisi All in One WP Migration eklentisi ile tanışmaya hazır olun!

WordPress Site Taşıma Eklentisi

WordPress sitenizi başka domaine taşımak için manual ve otomatik olarak nitelendirebileceğimiz bir dizi işlemler yapmanız gerekiyor. Bu yazıda sadece eklenti ile yapılan wordpress site taşıma işlemini yani otomatik wordpress site taşıma işlemini anlatıyor olacağım.

Öncelikle WordPress site taşıma işleminde dikkat edilmesi gerekenler verimli bir yedek alma aşaması. Sitenizin tam yedeğini yeni hosting hesabınıza aktarmak için iki seçeneğiniz var;

1- #Zor olan Yöntem | Cpanel girişi  yaptıktan sonra Public_Html dizinindeki tüm dosyaları ZIP olarak sıkıştırıp yeni hosting hesabınızda Public_Html dizini içerisine yüklemeniz ve burada Extract (Arşivden Çıkartma) etmeniz gerekiyor.

PhpMyAdmin üzerinde bulunan WordPress verilerini depoladığınız veritabanını da yine dışa aktarıp yeni hosting hesabınızda oluşturacağınız veritabanı içerisine import edin. Bu sayede hem dosyalarınızı hem veritabanınızı yeni hosting hesabına taşımış olacaksınız. ( Cpanel üzerinden Full Backup yaparak tüm sitenin yedeğini oluşturup bu dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.)

2- # Kolay Olan Yöntem | WordPress Sitenizin yedeğini yeni hosting hesabına Cpanel Üzerinden aktarmak diğer bir yöntem. Bu yöntem ile sitenizin yedeğini bilgisayarınıza indirip yeni sunucuya yüklemenize gerek kalmaz. Bu sayede saatlerce süren upload sorunundan kurtulmuş olursunuz. Uzak sunucuya yedek almak için yazmış olduğum yazıyı okuyarak WordPress sitenizin yedeğini eklentisiz nasıl alacağınızı öğrenebilirsiniz.

WordPress sitenizin yedeğini nasıl alacağınızın kolay ve zor yöntemini öğrendikten sonra sıra geldi WordPress sitenizi yeni hosting hesabına taşımaya. Bu işlemin eklenti kullanarak ve eklentisiz olarak yapıldığını daha önce söylemiştim. Bu yazıda WordPress sitenizi başka hostinge taşımayı eklenti kullanarak nasıl yapacağınızı anlatıyorum.

WordPress Site Taşıma Eklentisi İndir

WordPress sitenizi başka hosta taşımak için kullanmanız gereken eklenti All-in-One WP Migration eklentisi. Bu eklentiyi buraya tıklayarak WordPress.com üzerinden indirebilir veya WordPress yönetim paneliniz üzerinden eklentiler sekmesi altından All-in-One WP Migration anahtar kelimesini aratarak bulabilir, kurabilir ve etkinleştirebilirsiniz.

wordpress site taşıma eklentisi
wordpress site taşıma eklentisi

Yukarıdaki resimde bulunan arama alanı eklenti arama alanıdır. Bu alanda all in one migration terimini aratarak ilk çıkan eklentiyi kurabilirsiniz.

wordpress yeni domaine taşıma
wordpress yeni domaine taşıma eklentisi

WordPress Başka Domaine Taşıma

Eklentiyi kurduktan sonra etkineştirin ve soldaki panelden (Genelde Araçlar sekmesi altında bulunur) Site Migration başlığına tıklayın. Daha sonra yapmanız gereken tek şey ise EXPORT butonuna tıklamak. Bu sayede tüm sitenizi tek bir dosya halinde indirebileceksiniz.

WordPress Site taşıma eklentisi
WordPress Site taşıma eklentisi

Bu işlem bir süre sonra bitmiş olacaktır. Bittiğinde indirilebilir dosyanız hazırlanmış halde size sunulur ve bu dosyayı indirebilirsiniz. Artık sitemizin yüklenebilir yedeğini aldık ve yeni domaine (hostinge) taşıyabiliriz. Bunun için tek adım kaldı! O adım ise yeni domain – hosting hesabına bir WordPress kurulumu yapmak ve içerisine sadece All-in-One WP Migration Eklentisi kurmak…

WordPress Başka Hostinge Taşıma

Yazının yukarıdaki kısımlarında All in one migration eklentisinin kurulumun anlatmıştık. WordPress sitelerin kolaylıkla taşınmasını sağlayan bu eklenti ile sitemizin yedeğini tam olarak alıp dışarı aktarmıştık. Şimdi sıra geldi bu dosyanın tek seferde hiçbir işlem yapmadan içe aktarılmasına…

  • Yeni domain-hosting hesabınıza girip sıfırdan bir WordPress kurulumu gerçekleştirin.
  • Bu kurulumdan sonra all in one migration eklentisini kurup etkinleştirin.
  • Soldaki sekmelerden Site Migration başlığına tıklayın. Tıkladıktan sonra altında beliren import sekmesine tıklayın. Bu sayede daha önceki dışarı aktardığımız dosyayı yeni wordpress sistemimize yükleyeceğiz. Bunun için de büyük bir kolaylık sağlanmış aslında. İndirdiğiniz dosyayı aşağıdaki resimdeki alana sürükleyerek bırakabilir yada bu alana tıklayarak bilgisayarınızın içinden bu dosyayı seçebilirsiniz.
  • Yükleme işlemini onayladıktan sonra eski WordPress sitenizin yeni domaine taşınması (yeni hosta taşınması da aynı işlemler ile olmakta) gerçekleşmiş olacaktır.
wordpress site taşıma eklentisi
wordpress site taşıma eklentisi

Yükleme tamamlandıktan sonra wordpress siteyi başka hostinge taşıma işlemi gerçekleşmiş olacak. Hosting taşıma nasıl yapılıyor ise bir nevi wordpress siteleri de aynı mantıkta çalışıyor. Temelinde tüm dosyaların aynı dizine taşınması olan WordPress site taşıma işlemi bu eklenti ile daha da kolaylaştırılmış.

WordPress siteniz içerisindeki tüm dosyaları tek bir dosya haline getirip yeni hosting hesabınıza kurduğunuz WordPress içerisinden geri çağırmak bizi onlarca ayarı yapmaktan kurtarıyor.

WordPress site taşıma eklentisi all in one migration ile wordpress sitelerinizi hızlı ve kolay olarak taşımanız için bildiğim tüm ayrıntıları yazmaya çalıştım. Umarım faydalı olur…

Bu konu ile ilgili sorularınızı, görüşlerinizi ve varsa önerilerinizi lütfen yorum yaparak bana bildirin. 

2 Yorum

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!