Ana sayfa HEPSİ Ödüllü Kriptoloji Yarışması

Ödüllü Kriptoloji Yarışması

161
0

Ödüllü Kriptoloji Yarışması

[ultimate_heading main_heading=”Ödüllü Kriptoloji Yarışması” heading_tag=”h1″ margin_design_tab_text=””]Kriptoloji yarışması Tubitak tarafından her ay düzenlenir. Toplamda 3 adet soru sorulmaktadır. Bu sorular oluşturulurken belirli algoritmalar kullanılır .

Bu basit algoritmaların çözümleri ise oluşturulan algoritmanın tersinden gidilerek bulur.Çözümler belirli süre içerisinde bilgem.odullusoru@tubitak.gov.tr  e posta adresine İsim, Soyisim, Adres ve Telefon Numarası bilgileriyle birlikte göndermeniz gerekmektedir.Kazanan kişiler ise ay sonunda açıklanır..Tubitak tarafından her ay düzenlenen kriptoloji yarışması devam etmektedir .

Bu yarışmada sorulara doğru yanıt verenler ödüllendirilir ve tubitak sayfasında ismi yayınlanır . Aşağıda kriptoloji ve kriptoloji yarışmasına nasıl katılacağınız hakkında bilgiler verilmiştir.[/ultimate_heading]

Kriptoloji Nedir ?

İnsan zekasının bir ürünü olan kriptoloji, günümüzde araştırma alanları bulunan bilim dalları arasında yer alır.İkinci Dünya Savaşında savaşan ülkeler şifre bilimine oldukça fazla önem vermiş ve farklı şifreleme türleri bularak bu bilimin ileri düzeyde gelişmesini sağlamışlardır.

Bu dönemde ülkelerin stratejik planlarını düzenlenmesinde oldukça önemli bir fonksiyonu bulunan kriptolojiyle birlikte, gönderilmek ve gizli tutulmak istenen olan iletiler oldukça farklı ve güvenli şifreleme türleriyle birlikte alıcılara ulaşmış ve de bir nevi haberleşmenin en önemli noktalarından biri olmayı başarmıştır. Bu özelliğiyle, kriptoloji bilimi bir çok kitaba ve filme ilham kaynağı da olmuştur.
Şifre bilimi olarak adlandırılan bu bilim türünde, gizli tutulmak istenen şeyler bir sistem dahilinde değişik tarz ve yöntemler sayesinde şifrelenir. Tabi kriptoloji biliminin ilgi alanı burada bitmemektedir. Aynı zamanda kriptoloji bilimi, şifrelenen iletilerin deşifre edilmemesi için de çalışmalar yapmaktadır.

Ödüllü Kriptoloji Yarışması

Kriptoloji Yarışmasına Katılmak için :

Ödül kazanmak için sorulan 3 soruya doğru yanıt vermek ve cevapları çözümleriyle birlikte 28.04.2016, saat 13.00’a kadar, bilgem.odullusoru@tubitak.gov.tr e-posta adresine İsim, Soyisim, Adres ve Telefon Numarası bilgileriyle birlikte göndermeniz gerekmektedir. Doğru yanıt verenler arasından on kişi çekilecek kur’a sonucu belirlenecektir.

Kazanan talihliler ve soruların çözümleri bir sonraki ayın başında açıklanacaktır.

Nisan ayının ödüllü sorularını indirmek için TIKLAYINIZ

Örnek Soru Ve Çözümleri :

Soru 1 :

soru 1

Cevap 1 :

Kelimeler 5erli gruplara ayrılır.

  • İlk beşerli için harfin alfabetik yeri + 1 adım
  • İkinci beşerli için harfin alfabetik yeri + 2 adım
  • Üçüncü beşerli için harfin alfabetik yeri + 3 adım

Şeklinde şifreli metin oluşturulur. Gizli yazı, açık yazıya çevrilirken ise tam tersi uygulanarak, “alfabede ki yeri – n adım” kullanılır.

  • A R T V İ — N A R H A — V İ D Ö R — T Y Ü Z M — K U Z E Y — Ü Ç Y Ü Z — M B A T I
  • BSUYJ — Ö C Ş İ C — A L G S T — Y C A Ç P — Ö A D I Ç — C H D C E — Ş Ğ G B O
  • İ S T A N — BULKA — DIKÖY — BEŞYÜ — Z M K U Z — E Y Ü Ç Y — Ü Z M D O — Ğ U
  • J Ş U B O — Ç V N M C — GKNSB — EHVCA — DRÖAD — İDCHD — Ç F Ş İ U — N Ç
  • K O C A E — L İ G E B — ZESEK — İZYÜ Z — M G Ü N E — Y İ K İ Y — Ü Z M B A — T I
  • L Ö Ç B F — NKHGÇ — CĞUĞN — MÇCA Ç — R J B S I — DOPOD — ÇFŞĞG — C Ö

Cevap 3: KOCAELİGEBZESEKİZYÜZMGÜNEYİKİYÜZMBATI

Kriptoloji Yarışması Soru Çözümleri

Geçmiş Sorular ve Çözümleri:

2010201120122013201420152016
OcakOcakOcakOcakOcakOcak
ŞubatŞubatŞubatŞubatŞubatŞubat
MartMartMartMartMartMart
NisanNisanNisanNisanNisan
MayısMayısMayısMayısMayıs
HaziranHaziranHaziranHaziranHaziranHaziran
TemmuzTemmuzTemmuzTemmuzTemmuzTemmuz
AğustosAğustosAğustosAğustosAğustosAğustos
EylülEylülEylülEylülEylülEylül
EkimEkimEkimEkimEkimEkim
KasımKasımKasımKasımKasımKasım
AralıkAralıkAralıkAralıkAralıkAralık

 

Ödüllü Kriptoloji Yarışması ile ilgili istek, öneri ve sorularınız için bilgem.odullusoru@tubitak.gov.tr adresine e-posta atabilirsiniz.Sorular her ay güncellenecektir.Bizi takipte Kalınız.

Önceki makaleLenovo G500 kamera sorunu çözümü – Lenovo easycam For win 10, 8, 8.1, 7
Sonraki makaleASUS ROG XG2 Harici grafik kartı GPU – Laptop ve Masaüstü
Kahramanmaraş 'ta doğdum. ilkokul , orta okul ve lise eğitimimi burada aldım . 4 yıldan bu yana programlama dilleri üzerine çalışmaktayım . Asıl ilgi alanım kriptoloji ve execute in memory üzerinedir . Çocuk yaşlarımda bilgisayara olan merakımı geliştirdim , oyun oynamaktan çok oyun yapmaya heveslendim .2013 yılında yapay zeka ve Java S üzerine çalıştım . Şimdi ise tersine mühendislik , programlama ve şifreleme bilimi üzerinde durmaktayım . İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Eğitim Teknolojileri Eğitimi okumaktayım. -"Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir."

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!