Obfuscator nedir ?

Obfuscator Nedir ?

Obfuscator genel bir anlam itibarı ile karıştırıcı manasına gelmektedir.Bir çok alanda obfuscator bulunmaktadır . Hemen hemen kodları derleyebilen her türlü sistem programcıklarını şifrelemek için kullanılırlar .Örnek olarak . C#,C+,C++,PHP,ASP.NET … gibi dillerde Obfuscatorler yani karıştırıcılar mevcuttur . Bu Programlar kodların anlamlarını değiştirmeden görünümleri veya değişkenleri farklılaştırır. Çözülmesi ve anlaşılması zor hale getirerek . Kodları korumaya çalışırlar .

Kodlar için Güvenlik
Kodlar için Güvenlik

Sağladığı Güvenlik Yeterli mi ?
Hiçbir güvenlik aracı yada güvenlik sistemi %100 güvenli değildir . Üstelik bu windows platformlarında ise her an tehdit altındasınız demektir 🙂 .Yinede bir nebze tersine mühendislik yapanlara karşı biraz güvenlik sağlıyor diyebiliriz .

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Mert Dirilik’in profil fotoğrafı

Mert Dirilik

Kahramanmaraş 'ta doğdum. ilkokul , orta okul ve lise eğitimimi burada aldım . 4 yıldan bu yana programlama dilleri üzerine çalışmaktayım . Asıl ilgi alanım kriptoloji ve execute in memory üzerinedir . Çocuk yaşlarımda bilgisayara olan merakımı geliştirdim , oyun oynamaktan çok oyun yapmaya heveslendim .2013 yılında yapay zeka ve Java S üzerine çalıştım . Şimdi ise tersine mühendislik , programlama ve şifreleme bilimi üzerinde durmaktayım . İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Eğitim Teknolojileri Eğitimi okumaktayım. -"Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir."

Obfuscator nedir ?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir