Ana sayfa PROGRAMLAMA Listview Detaylı Arama Yapmak

Listview Detaylı Arama Yapmak [vb.net]

545
0

 Listview Detaylı Arama Yapma

merhaba arkadaşlar bu gün sizlere listview içerisinde detaylı arama yapma ve normal arama yapma kutusunu nasıl yapacağımızı anlatacağım .

 listview arama konusunda pek bilgi olmadığını gördüüm bende listedeki itemleri ve sub itemlerini alıp aramak isteidğimiz kelimeler ile karşılaştırıp focus veren küçük bir kod yazdım . Bu kodu kendiniz geliştirebilir aranan kelimeye focus vermek yerine üst sıraya taşımak gibi işlemler yapabilir aynı zamanda arama sonucu bulunmadığında listedeği verileri temizleyip filtreleme yapabilirsiniz .

Listview Detaylı Arama Yapma

Kodun geliştirme kısmı size kalmış detaylı arama ve normal arama olmak üzere iki kısımdan oluşan bir kod bulunmakta . Geliştirme yapmak istediğiniz yöntemi eğer başaramazsanız yorum olarak yazın . Biz size geri dönüş yapalım ve sizin için gerekli olan doğru kodu yazalım 🙂 . Listview nesnesi item ve sub item dediğimiz iki paramatreden ve bir column objesinden oluşmaktadır . itemler kolonlardaki her bir değer olmakta . Sub item ise item içerisinde bulunan diğer veriler olmaktadır . Bu konuda bilgi sahibi değilseniz şöyle açıklayalım.

Kolon içerisine item , item içerisine subitem verisi yazılmaktadır . Columns>İtem>Subitem . Jsondaki Children olayına benzetilebilir . Liste ağaçlandırmadada kullanılan yapılar her zaman children olayı ile alta doğru dallanmaktadır . Webbrowser nesnelerindeki taglar içerisindeki yapılar gibidir. Class içerisinde bir <td> ve onun içinde bir değer Class kısmının children bölümü olmaktadır . Fazla uzatmadan koda geçelim .

Tanım : Detaylı aramayı kaldırmak istiyorsanız kod içerisindeki yorum satırları arasını silebilirsiniz.

Kod Kullanımı :

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!