Ana sayfa HEPSİ Klavyeyi Kullanarak Sendkeys Yapmak

Klavyeyi Kullanarak Sendkeys Yapmak[VB.NET]

167
0

Vb.Net içerisinde belli başlı komutlar olmasına rağmen bir çok komut .net tabanda sağlıklı çalışmayabiliyor . Tabi bir çok komuttan kastımız , Sendkeys ile alakalı yani tuşa basma olayları konusunda bir nebze yetersizdir . Piyasada bulunan bir çok macro recorder bile belirlenen kayıtları yaparken basmama ihtimalleri kaçırma ihtimalleri vardır .
Örneğin Shift +A kombinasyonu yapmak istediğinizde Shift Butonunu kaçırıp sadece A ya basabilir ve büyük küçük yazma problemleri ortaya çıkartabilir . Zaten sorun bu kadar küçük değil hiç yazmadığı bile olabilir . Şimdi size anlatacağım yöntem ile doğrudan kullandığınız klavye bileşenlerini kullanarak sendkeys işlemi yapacağız ve tuşları kaçırma olaylarını yok edeceğiz . Öncelikle sendkeys in mantığını ve alternatifini anlatalım

Sendkeys Komutu Ne İşe Yarar ?

Sendkeys komutu belirli kombinasyon yada tuşlamayı yapar .
Sendkeys.Send(“Merhaba Ben Webdeyazilim”) ‘ Örnek kodumuz bize tırnak içindeki sonucu yazacaktır .

Sendkeys Komutu Alternatifi Nedir ?
Sendkeys komutunu direk olarak kullanmadan klavye bileşenleri ile yazalım öncelikle bir kaç module ihtiyacımız var bunlar microsoft’un paylaştığı ücretsiz projeler arasında bulunmaktadır .

Bu proje içerisinden sadece UserInteraction klasörünü kopyalamanız yeterli Create a soft keyboard (VBSoftKeyboard)
isimli projeyi indirelim.

Sendkeys Alterntif için gerekli olan dosyalar Resim : 1.0.0
Sendkeys Alterntif için gerekli olan dosyalar Resim : 1.0.0

Yazdığım Fonksiyon sayesinde IputKeys(“Webdeyazilim”) yaparak , sendkey alternatifini kullanabiliriz . Eklemek istediğiniz komutları Keys yazıp nokta koyarak görebilirsiniz .

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!