İphone şarj süresi uzatma yolları

Iphone şarj süresi uzatma yolları

Iphone telefonların en genel sorunlarından biri şüphesiz şarj. Akıllı diye tabir ettiğimiz yeni nesil cep telefonlarının genel sıkıntısı olan şarj konusunu bu yazımızda daha detaylı inceledik. Burada anlatılanlar Apple resmi sitesindeki yönergeler baz alınarak sizlere sunulmuştur ve tüm akıllı telefonlar için uygulanabilir. Anlatım li-on bataryalar baz alınarak yapılmıştır.

iphone şarj

Iphone şarj süresini uzatmanın yolları

Şarj süresini uzatmak için telefonunuzu optimize edin

Bildiğiniz üzere Iphone, diğer akıllı telefon üreticileri gibi teknolojinin son nimetlerinden yararlanmakta, yararlanmak zorundadır. Bundan 7-8 yıl önce telefonların içindeki karbon piller, günümüzde yerini Lityum iyon pil‘lere bırakmışlardır. Daha kısa şarj ile daha uzun kullanım imkanı sunan bu piller, standart kullanımlar göz önünde bulundurulduğunda karbon pillerden çok daha fazla dayanıklıdırlar ve uzun ömürlüdürler.

IOS’u güncel sürümüne güncelleyin

Apple’ın kendi sitesinde bataryanızın sağlığı ve şarj süreniz için bildirgesi bulunmaktadır. Bu bildirgeye göre telefonunuzdaki bazı özellikleri şarj durumunuza göre ayarlamanız gerekiyor. Bu özelliklerden kısaca bahsedelim…
IOS sürümleri içerisinde en güncel olanı aygıtınıza kurmakla işe başlayabilirsiniz. En gücel sürümlerde dikkat edilen en temel iki unsur güvenlik ve pil kullanım süresindeki iyileştirmelerdir. Bu yüzden Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme adımlarını izleyerek bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmenizi ve güncelleme var ise bu güncellemeyi kurmanızı tavsiye ederim.

Gözle görülür şarj uzatma yöntemleri 

Telefonunuzun konum servislerini sadece ihtiyacınız olduğunda açın. Konum servisleri kapalı konumda olsun. Hey siri özelliğini hevesinizi aldıktan sonra kapatın. Hey siri ve siri uygulamalarını sürekli kullanmıyorsanız kapatın. (bu şarjınızı inanılmaz düzeyde daha uzun götürecektir.) Seçme şansınız olduğu sürece wifi üzerinden bağlantı kurun. İmkanınız yok ve idare edebilecek durumda iseniz 4.5G değil de 3G kullanın. Mesela sadece whatsapp yada mesajlaşma uygulamaları için kullandığınızda 3G ile devam edin. Ekran parlaklığını otomatiğe alın ve ışığın fazla geldiği anlarda manual olarak kısın. Hücresel verinizi kullanmadığınız zaman kapalı konumda tutun. Telefonunuzun şarjı %15 in altında düştüğünde şarja takın ve 100 olduğunda çekin. Sabahtan akşama kadar kalmamasına özen gösterin. Yada geceden sabaha kadar. Kullanmadığınız uygulamaları kaldırın, bir köşede dursun lazım olur dediğiniz ve hiç lazım olmayan o uygulamalardan bahsediyorum. Bir uygulamaya dokunduğunuz anda ekrana gelmesi bile o cihazda çalışır olduğunun kanıtıdır. Kullanmadığınız zaman şarj ve veri yemediği anlamını çıkarmanız yanlış olur. Bu yüzden fazlalıklardan kurtulun. Açık uygulamalarınızı arada bir kapatın.

Bunları zaman içerisinde alışkanlık haline getirdiğinizde (benim gibi) emin olun bu kadar zahmetli bir iş gibi gelmiyor. Yazılanı okuyunca belki gözünüz korkabilir fakat şarjınızın daha tasarruflu kullanılması ve pil ömrünüzün uzun olmasını istiyorsanız başka uygulamalardan medet ummadan bu çözümü uygulamanızı tavsiye ediyorum. Bunları yaparak 24 saatte bir şarja taktığım  telefonumu her istediğim özelliği ile rahatça kullanabiliyorum.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Burak Durmuş’in profil fotoğrafı

Burak Durmuş

İstanbul doğumluyum. Eğitim hayatım Kahramanmaraş'ta geçti. Web Programlama alanında lise eğitimi aldım. Üniversite'de bilgisayar programlama üzerine eğitim aldım. Grafik tasarım konusunda kendi çabalarımla tatmin edici seviyeye geldim ve birçok firmaya bu üçü hakkında hizmet verdim. Şuan Kahramanmaraş'ta özel bir şirkette bilişim sorumlusuyum. Hedeflerimin arasında çok iyi bir web sistemi geliştirip birçok insana hitap etmek başta geliyor. Bunun için yeterince çalışıyor ve sürekli öğreniyorum. Öğrenmek en sevdiğim eylemlerden biridir ve öğrenme-öğretme konusunda kesinlikle pasif değilim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir