Hafıza kartı ve flash için silinen veriler nasıl geri getirilir ?

Hafıza kartı ve Flash kurtarma işlemi en çok merak edilen ve devasa zorlukta olduğu düşünülen konular arasında olduğu için bu konu hakkında bilgi vermek istedim. Bu yazıda öğreneceğiniz basit yöntemler ile hafıza kartınızdan silinen verileri geri getirebileceksiniz. Bunun yanın tüm Disk çeşitlerinizi (flash bellek,harddisk vs.) de bu anlatım ile kurtarabileceksiniz. Yazının başında söylemek isterim ki Boot Sector (hatalı veri hücresi) içeren hafıza kartı yada diskler kesinlikle bu işlem ile kurtarılamaz. İçindeki verileri geri getirirken hatalar oluşabilir. Dolayısı ile diskinizdeki donanımsal arızalar yazılımsal olarak giderilemez. Bu hatırlatmayı da yaptıktan sonra anlatımımıza geçelim.

Hafıza kartınızdaki yada usb belleğinizdeki silinen verileri geri getirmek için öncelikle bilgisayara ihtiyacınız var. Mobil cihazından bu yazıyı okuyacak olan arkadaşlar için hatırlatmamı yapmış olayım. Bilgisayara indireceğiniz birçok program var. Biz en basit ve kullanışlı olanı Recuva yı öneriyoruz. Bu program ile hafıza kartı ve usb belleğinizdeki yakın zamanda silinen yada silindikten sonra üzerine başka veri yazılmamış olan hafıza birimleriniz içindeki verileri kurtarabileceksiniz. Verdiğim mesajı aldığınızı düşünüyorum ama almayan arkadaşlar için de ufak bir aydınlatma yapayım ; verilerinizin silindiği ortamın üzerine yeni veriler binmiş ise ve bu defalarca tekrarlanmış ise işiniz çok zor. Bu program size o konuda yardımcı olamaz. Bir hafıza kartına resim kopyaladınız. Bu resmi silip üzerine binlerce resim kopyaladınız ve onları da sildiniz. Programı açtınız ve “o resmi istiyorum” dediniz. Demeseniz daha iyi 🙂 Böyle bir şey amatör bir yazılım ile amatör bir birey tarafından yapılamaz. Yeni silinmiş ve üzerine veri yazılmamış diskler için anlatım şu şekilde :

  1. Programı indirmek için buraya tıkla .
  2. Program inmeye başlamıyor ise buradan manual olarak indir
  3. Standart program kurulumu yap. (gelene ileri de reklam çıkarsa onay verme)
  4. Programı açtıktan sonra aşağıdaki videoyu izle

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Burak Durmuş’in profil fotoğrafı

Burak Durmuş

İstanbul doğumluyum. Eğitim hayatım Kahramanmaraş'ta geçti. Web Programlama alanında lise eğitimi aldım. Üniversite'de bilgisayar programlama üzerine eğitim aldım. Grafik tasarım konusunda kendi çabalarımla tatmin edici seviyeye geldim ve birçok firmaya bu üçü hakkında hizmet verdim. Şuan Kahramanmaraş'ta özel bir şirkette bilişim sorumlusuyum. Hedeflerimin arasında çok iyi bir web sistemi geliştirip birçok insana hitap etmek başta geliyor. Bunun için yeterince çalışıyor ve sürekli öğreniyorum. Öğrenmek en sevdiğim eylemlerden biridir ve öğrenme-öğretme konusunda kesinlikle pasif değilim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir