Cumartesi, Haziran 24, 2017

İphone wifi güvenlik önerisi çözümü

Bu konu 3 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son avatar ufuk kayas tarafından 1 ay 3 hafta önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #1801 Yanıtla
  Burak Durmuş’in profil fotoğrafı
  Burak Durmuş
  Yönetici

  iphone wifi güvenlik önerisi çözümü

  iphone wifi güvenlik önerisi çözümü

  Arkadaşlar iphone üzerinde bir wifi ağına katıldığınızda eğer o ağa bağlandığınız taktirde ağın altında Güvenlik Önerisi şeklinde bir ibare yer alıyor ise kesinlikle wifi güvenlik ayarlarını yapılandırın yada o wifi ile bağlantınızı koparın. En basitinden linux işletim sistemli bir bilgisayardan msfconsole kullanılarak ağ üzerinden cihazınıza exploit gönderilebilir. Bu sizin için hiç iyi olmaz. Ağ eğer sizin kontrolünüzde ise modem arayüzünden wifi güvenliği sekmesinden güvenlik türünü wpa2 karmaşık olarak seçin ve kayıt edin. Şifrelerinizin karmaşık olmasına dikkat edin. Sorun çözülecek ve daha güvenli bir internet ortamına sahip olacaksınız.

  Konu ile ilgili yapılan haberlerden birisi de şu şekildeydi :

  Tahminen artık hemen herkes güvensiz bir WiFi ağına bağlanmanın genellikle kötü bir fikir olduğunu biliyordur ancak yine de, güvensiz bir ağa bağlanırken telefonunuzun sizi uyarmasının işe yarayacağı rahatlıkla söylenebilir. iOS 10’un yeni özelliği de tam olarak bu amaca sahip.

  iphone wifi güvenlik önerisi çözümü

  Açık bir ağ üzerinden veri göndermenin ve almanın tehlikeleri saymakla bitmez. Oldukça basit ve ucuz araçlar ile hacker’ların bu verileri ele geçirmeleri ve kart bilgileriniz, şifreleriniz ve benzeri pek çok bilgiyi öğrenmeleri mümkün. Bu bilgileri de kendileri kullanabilecekleri gibi satabilmekteler de ve bu durum da pek çok dolandırıcılık suçlaması, çalıntı hesap ve hatta kimlik hırsızlığının ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.

  iphone wifi güvenlik önerisi çözümü

  iOS 10, açık bir ağa bağlandıktan sonra WiFi menüsünün altında bir “Güvenlik Önerisi” sunuyor ve “açık ağlar hiçbir güvenlik sunmaz ve tüm ağ trafiği izlenebilir” mesajını gösteriyor. Bunun yanı sıra mobil işletim sistemi, aynı zamanda da modeminiz için eğer mümkünse AES şifrelemesini açmanızı öneriyor.

  iphone wifi güvenlik önerisi çözümü

  Tabii ki kamusal alanlarda bir başkasının modemine erişerek WPA2 (AES) korumasını açmanız pek mümkün değil ve bir kişiyi, bağlantı gerçekleştirildikten sonra uyarmak da çok fazla işe yaramayabilir ancak bu uyarı, en azından insanları açık ağlar üzerinden bilgi göndermenin tehlikeleri hakkında eğitmek için faydalı olacaktır.

  iphone wifi güvenlik önerisi çözümü

 • #1802 Yanıtla
  Furkan Büyükçiftçi’in profil fotoğrafı
  Furkan Büyükçiftçi

  biraz da android için konu girsen kanka 😀 eline sağlık

  • #3185 Yanıtla
   Burak Durmuş’in profil fotoğrafı
   Burak Durmuş
   Yönetici

   Android kullandığım zamanlarda yeterince içerik ürettim fakat şimdi sıra ios platformunda 😀

 • #3813 Yanıtla
  avatar
  ufuk kayas

  bended aynısı oluyo ama düzeldemedim incelikleriyle anlatırmısınız lütfen

Yanıtla: İphone wifi güvenlik önerisi çözümü
Bilgileriniz: