Emgu Taban ile Yapılabilecek Harikalar

Emgu Taban Nedir ? 

Öncelikle nedir bu Emgu Taban biraz bahsedelim . emgu taban görüntü üzerinden işlem yapmayı kolaylaştıran bir kütüphanedir . Kullandığınız dile  kütüphane ile ekleyebilir kullanabilirsiniz . Bu konu ile alakalı detaylı anlatımı Emgu Wrappers [Anlatım] makalesinde daha detaylı olarak ele aldık.

Emgu Taban İle Yapılabilecek Harikalar :

  • Şerit Takip Sistemi :

şerit takibi

Araçların şeritlerinde kalması ve şerit dışındaki herhangi bir konuma çıktığında uyarabilmesi için geliştirilebilir bir sistem

  • Gürültü Giderme(captcha temizleme) :

captcha temizleme

Captcha kodlarının bypass edilmesinde sıkça kullanılır .Sokak tabelaları ve yer isimlerini resimden yazıya dönüştürebilir

  • Yüz Tanıma Sistemi :

yüz tanıma sistemi

Yüz tanıma sisteminin geliştirilmesinde kullanılır . Aranan suçlular bulunabilir.

  • X box Oyunları Oynarken :

oyun oynarken emgu

El, kol hareketlerini kamera yardımı ile algılar ve geliştirilmiş emgu taban üzerinde yorumlayıp oyuna yansıtır .

  • Resimlerin Netleştirilmesi(Histogram Eşitleme):

netlestirme

Görüntüdeki pixeller üzerinde toparlama yapabilir.Resimleri netleştirebilir.

  • Sahte görüntülerin tespit Edilmesi :

sahte resim tespiti

Resimler analiz edilerek üzerindeki oynamalar belirlenebilir.

  • Görsel Yorum Yapabilen Oyunlar :

görsel oyunlar

Emgu kütüphanesi eklenebilen yazılım dillerinde geliştirilebilinir oyunlar .

  • Resim üzerinden yazı yakalama:

resim üzerinden yazı yakalama

Resimlerden harfleri yakalayabilirsiniz .

  • Zeka Küpü(Rubik küp yapımı):

küp yapma

Rubik küp yapabilen donanımsal ve yazılımsal olarak birlikte çalışabilen makineler ; mekatronik .

Ve Son Olarak Panoroma Birleştirici:

panorama resim birleşimi

Elbette bu konuda hakkında bir son yok çünkü , resim işleme özelliği çok kapsamlı bir konu olduğundan görsel özellik taşıyan hemen hemen her şey üzerinde kullanılabilen entegre bir yapı olan emgu taban bu harikalarla birlikte kullanılabilir . Bu sistemin geliştirilmesi değiştirilmesi fonksiyonlar içerisinde kullanılması tamamen kullanıcıya sunulmuş (OpenSource)

İçerisinde görüntü ile alakalı bir konu bulunan hemen herşey bu tabandan geçer . Programlama dilleri ile yapılabilmesi ve aynı zamanda emgu mantığı ile yazılmış php,asp tabanlı web uygulamaları çok yaygın bulunmakta . Geleceği parlak olan bu sistem kullanım yelpazesi geniş olmasına karşın bizlere daha çok şey öğretecek gibi görünüyor . Bilgileri sizinle paylaşmaya devam edeceğiz .

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Mert Dirilik’in profil fotoğrafı

Mert Dirilik

Kahramanmaraş 'ta doğdum. ilkokul , orta okul ve lise eğitimimi burada aldım . 4 yıldan bu yana programlama dilleri üzerine çalışmaktayım . Asıl ilgi alanım kriptoloji ve execute in memory üzerinedir . Çocuk yaşlarımda bilgisayara olan merakımı geliştirdim , oyun oynamaktan çok oyun yapmaya heveslendim .2013 yılında yapay zeka ve Java S üzerine çalıştım . Şimdi ise tersine mühendislik , programlama ve şifreleme bilimi üzerinde durmaktayım . İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Eğitim Teknolojileri Eğitimi okumaktayım. -"Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir."

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir