Tarayıcı Virüslerini Temizleme Anlatım

Günlük hayatta kullandığımız web tarayıcıları üzerine bulaşan reklam virüsleri can sıkıcı olmaktadır . Bu reklam virüslerinin asıl amacı ; sizin tarayıcınızı ele geçirip kendi reklamlarını ve arama motorlarını kullanmanızı sağlamaktır . Bu tarz yazılımlar bilindiği üzere reklam şirketleri tarafından yazılmaktadır . Bu yüzden bulaşması kolay temizlemesi zor olan reklam virüslerini nasıl temizleyeceğinizi sizlere kısaca anlatacağım .

Reklam virüsünün nasıl bulaştığı konusunda bir fikriniz var ise en son indirip , yüklediğiniz uygulamalara göz atın . Bu uygulamalar kurulurken sizlere bazı şeylere izin verip vermediğinizi sorar ve kendi eklentilerini tarayıcınız içerisine kurabilir . Anasayfa , giriş sayfası gibi yerlerin adreslerini değiştirebilir. Özellikle Chrome tarayıcısı içerisinde arama motorlarını ayaladığımız kısımı bloke eden reklam virüslerinede değineceğiz . Örnek olarak chrome tarayıcısına bulaşmış bir reklam virüsünü nasıl temizleyeceğimize bakalım .

Virüsün İncelenmesi :

tarayıcı virüsü arama motorlarını değiştirmemize izin vermiyor Resim 1.0
tarayıcı virüsü arama motorlarını değiştirmemize izin vermiyor Resim 1.0

Daha önceden kurmuş olduğumuz herhangi bir program bu tarz bir eklentiyi sizden gizli olarak siteminize yüklemiş olabilir . Bunun sonucunda Google Chrome Arama Motoru(Search Manage) devre dışı kalıcaktır ve değişiklik yapmanıza izin vermeyecektir .

Tarayıcıya bulaşan delta search virüsü Resim 1.1
Tarayıcıya bulaşan delta search virüsü Resim 1.1

Resimlerdede görüldüğü gibi anasayfa üzerinde veya arama motorlarını yönettiğimiz kısımları bloklayan bu virüslerden gelin basitce kurtulalım . Öncelikle, eğer en son yüklediğimiz programı hatırlıyorsak sistem geri yükleme yapınız . Eğer hatırlamıyorsanız devam edelim …

Kullanılan araçlar :
– Adw Clear
– RogueKiller

Tarayıcıdaki Virüslerin Temizlenmesi :

adware clear yardımı ile reklam virüslerinin regedit girdilerini ve tarayıcı üzerinde işlem yapabilen java dosyalarını bulup siz istediğinizde silecektir Resim 1.2
adware clear yardımı ile reklam virüslerinin regedit girdilerini ve tarayıcı üzerinde işlem yapabilen java dosyalarını bulup siz istediğinizde silecektir Resim 1.2

Adw clear tam bu iş için yazılmış ücretsiz bir program diyebiliriz . Ancak bu işlem sadece reklam virüslerinin regedit kayıtlarını yok eder . Arama motorlarını yönetme kısmını pasif bırakması olayını çözmeyebilir . Bu işlemi yaptıktan sonra 2. adıma geçelim . Denetim masası > Programlar > Program Ekle veya Kaldır (Win7) bu yol üzerinden program kaldırma işlemi için yüklü olan uygulamaları listeleyelim eğer içerisinde herhangi bir Search ,toolbar vs .. kelimelerini geçiren bilinmedik uygulamalar var ise kaldıralım . Bu uygulamaları kaldırdıktan sonra (uygulama yüklü olmayadabilir ) bilgisayarımızı güvenli modda açalım . Güvenli mod olması çok önemli yoksa arama motorlarının yönetimini ele alamayız bu konuya çok dikkat edelim .

Bilgisayarın açılışı sırasında sürekli olarak F8 tuşuna basın . Bios sürümünüze göre farklılık gösterebilir . bu yüzden bios üzerinden güvenli mod butonunu arayın . veya internetten araştırın
Bilgisayarın açılışı sırasında sürekli olarak F8 tuşuna basın . Bios sürümünüze göre farklılık gösterebilir . bu yüzden bios üzerinden güvenli mod butonunu arayın . veya internetten araştırın

Windows yazısı gelmeden önce sürekli olarak F8 tuşuna bastık ve bilgisayarın güvenli modda açılmasını sağladıktan sonra Chrome yi tekrardan açalım ve Arama motorlarını yönet kısmına tekrardan gelelim . Pasif olan default seçeneğinin artık pasif olmadığını göreceksiniz . Eski linki silerek yeni adresi girelim örnek olarak https://www.google.com/ olarak değiştirelim .

Ardından regediti açalım ve ctrl + f kombinasyonları ile arama kutusunu getirelim . Bu kutu içerisine Tarayıcınızda sürekli olarak çıkan ve sizi rahatsız eden tarayıcı eklentisinin ismini aratın örnek olarak mysearch bu kelimeyi regedit içerisinde aratın yaklaşık 1 2 dakika sürebilir . Eğer kayıt var ise temizleyin ve tekrar arayın. sonuç bulunmuyor yazısını görene kadar aynı kelimeyi aratıp tüm girdileri silin . Bunu yapmamızın sebebi adw clear programının görmediği virüslerin olabileceğidir .

Unutmayın ki hiç bir güvenlik yazılımı veya firewall size %100 güvenlik sunmaz özellikle windows gibi bir işletim sisteminde 🙂 Virüsleri temizlemeye devam ediyoruz . Güvenli moddan çıkarak veya güvenli mod sırasında roguekilleri çalıştırıp taramayı gerçekleştirelim  :

bu program adw clear da yaptığımız taramada bulunamayan virüslerin olabileceği ihtimali ile kullanacağımız alternatif program
bu program adw clear da yaptığımız taramada bulunamayan virüslerin olabileceği ihtimali ile kullanacağımız alternatif program

Bu işlemleri diğer tarayıcılar üzerindede aynı şekilde uygulayabilirsiniz . Yukarıda anlatılan işlemleri uyguladıktan sonra  hala  reklam virüsleri sürekli olarak sayfalarca reklam açıyor , aradığınız kelimeleri kendi arama motoruna çekiyorsa , siz daha profesyonel bir virüsle veya daha yeni bir virüs ile karşı karşıyasınız demektir 🙂 . Silemediğiniz reklam virüsleri için veya Tarayıcılara bulaşan arama motorlarını kısıtlayan reklam virüslerinin tespiti için bizimle iletişime geçebilir yada yorum bırakabilirsiniz .

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Mert Dirilik’in profil fotoğrafı

Mert Dirilik

Kahramanmaraş 'ta doğdum. ilkokul , orta okul ve lise eğitimimi burada aldım . 4 yıldan bu yana programlama dilleri üzerine çalışmaktayım . Asıl ilgi alanım kriptoloji ve execute in memory üzerinedir . Çocuk yaşlarımda bilgisayara olan merakımı geliştirdim , oyun oynamaktan çok oyun yapmaya heveslendim .2013 yılında yapay zeka ve Java S üzerine çalıştım . Şimdi ise tersine mühendislik , programlama ve şifreleme bilimi üzerinde durmaktayım . İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Eğitim Teknolojileri Eğitimi okumaktayım. -"Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir."

Tarayıcı Virüslerini Temizleme Anlatım” için 2 yorum

 • avatar
  10 Aralık 2016 tarihinde, saat 16:57
  Permalink

  secure search diye bir şey çıkıyor herşeyi denedim kalkmıyor bütün tarayıcılarda var…

  Yanıtla
  • Burak Durmuş’in profil fotoğrafı
   12 Aralık 2016 tarihinde, saat 18:26
   Permalink

   Yukarıdaki yöntemler ile toolbar temizliği yapabilirsiniz. Lütfen adımları tek tek yapınız ve bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Hata devam ediyor ise kayıt defterinden ‘secure search’ araması yapıp çıkan tüm sonuçları sildikten sonra yukarıdaki işlemleri tekrar yapınız. Yine olmuyor ise manual toolbar kaldırma konusunda yeterli olmadığınız için formatlama yapınız. İndirdiğiniz programların kurulumlarında nelere yetki verdiğinize bir daha ki sefere dikkat etmeniz sizi bu kadar yükten kurtaracaktır.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir