İphone şarj süresi uzatma yolları

Iphone şarj süresi uzatma yolları

Iphone telefonların en genel sorunlarından biri şüphesiz şarj. Akıllı diye tabir ettiğimiz yeni nesil cep telefonlarının genel sıkıntısı olan şarj konusunu bu yazımızda daha detaylı inceledik. Burada anlatılanlar Apple resmi sitesindeki yönergeler baz alınarak sizlere sunulmuştur ve tüm akıllı telefonlar için uygulanabilir. Anlatım li-on bataryalar baz alınarak yapılmıştır.

Apple tarafından satışa sürülmesi beklenen modeli Iphone pro 7 , Apple | Iphone Pro müjdesi ! yazımızda inceleyebilir ve daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.Bunun yanı sıra IOS 10 hakkında merak ettiklerinizi IOS 10 ile neler değişti ? yazımızda bulabilirsiniz…

iphone şarj

Iphone şarj süresini uzatmanın yolları

Şarj süresini uzatmak için telefonunuzu optimize edin

Bildiğiniz üzere Iphone, diğer akıllı telefon üreticileri gibi teknolojinin son nimetlerinden yararlanmakta, yararlanmak zorundadır. Bundan 7-8 yıl önce telefonların içindeki karbon piller, günümüzde yerini Lityum iyon pil‘lere bırakmışlardır. Daha kısa şarj ile daha uzun kullanım imkanı sunan bu piller, standart kullanımlar göz önünde bulundurulduğunda karbon pillerden çok daha fazla dayanıklıdırlar ve uzun ömürlüdürler.

IOS’u güncel sürümüne güncelleyin

Apple’ın kendi sitesinde bataryanızın sağlığı ve şarj süreniz için bildirgesi bulunmaktadır. Bu bildirgeye göre telefonunuzdaki bazı özellikleri şarj durumunuza göre ayarlamanız gerekiyor. Bu özelliklerden kısaca bahsedelim…
IOS sürümleri içerisinde en güncel olanı aygıtınıza kurmakla işe başlayabilirsiniz. En gücel sürümlerde dikkat edilen en temel iki unsur güvenlik ve pil kullanım süresindeki iyileştirmelerdir. Bu yüzden Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme adımlarını izleyerek bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmenizi ve güncelleme var ise bu güncellemeyi kurmanızı tavsiye ederim.

 

Ortam sıcaklığına dikkat edin

Aygıtınızı 35°C (95°F) üzerindeki ortamlardan uzak tutun ve bu sıcaklığı geçmesini önleyin. Pilinizin sağlığını olumsuz etkileyek sıcaklık unsuruna yeterince dikkat ederseniz bataryanızın sağlığını en iyi şekilde korumuş olursunuz.

Aygıtınızı uzun süre kullanmayacaksanız…

Aygıtınızı uzun süre kullanmayacaksanız şarjını en az yarıya kadar doldurmanız gerekecektir. Li-on batarya hücreleri tam doluluk ve tam boşluk durumlarında zarar gördüğü için bataryanızın bu durumdan korunması gerekmektedir. Satışa hazır bekleyen kapalı kutu aygıtların içerisinde %80 oranında şarj bulunmaktadır. Bunun sebebi aygıt kullanılmadığı zamanda bile hücrelerin canlı kalmasını sağlamaktır. Bu yüzden aygıtınızı kullanmayacağınız zamanlarda bir kenara bırakmadan önce şarj seviyesini %50 kadar doldurmanızı öneririz.

Ayarların optimize edilmesi (Şarj süresini uzatmak için)

Bu paragrafta ayarları optimize ederek şarjınızı nasıl daha uzun gidecek hale getireceğinizden bahsediyoruz. Şimdiye kadar olan kısım bataryanızın sağlığı ve uzun ömürlülüğü ile ilgiliydi. Bundan sonraki kısım ise günlük kullanımda şarjınızın daha uzun gitmesi için birkaç bilindik taktik vermek istiyoruz. Başta belirtmek isterim ki bu ayarlar tamamen kişisel kullanıma göre değişiklik gösterebilir. Kimilerine göre bu ayarlar mantıklı, kimilerine göre mantıksız gelebilir. ‘Kardeşim sonuçta iphone kullanıyoruz’ diyerek tüm fonksiyonlarını sonuna kadar açıp kullanırsanız bende size ‘kardeşim sonuçta iphone kullanıyorsun’ diyerek şarjının kısa süre dayanmasına cevap veririm. İhtiyacınız oldukça kullanacağınız ayarlar ve fonksiyonlar var. Peki bunlar nedir ve neler yapmak gerekir ?

Ekran parlaklığını ayarlayın

Ekran parlaklığınızı %50 civarında kullanmak size çok birşey kaybettirmez. Genel şartlarda bu seviye işinizi görecektir. Özel durumlarda manual açıp işiniz bittikten sonra geri makul seviyeye getiriniz ve en önemlisi otomatik olarak ayarlayınız. Ortamdaki ışık yoğunluğuna göre ekranınızın optimize olması size bataryadan tasarruf sağlayacaktır.

Veri ağlarında WIFI önceliğiniz olsun

İnternet bağlantınızı wifi üzerinden yapmak size büyük oranda batarya yüzdesi kazandıracaktır. Pilinizden tasarruf etmek için (seçme şansınız varsa) wifi tercih edin. Aksi halde 4g ve 3g aşırı pil tüketmektedir. Wifi, bataryayı tatmin edici düzeyde az kullanmaktadır

Düşük güç modunu etkinleştirin

Ayarlar>Pil yolunu izleyerek bu özelliği aktif ederseniz arkaplan verilerini kısıtlamış olursunuz. Bu özellik sayesinde büyük oranda pil tasarrufu sağlarsınız. Bu sırada uygulamarınızdan bildirim alabilirsiniz. Aklınıza ‘ben bunu aktif ediyorum ama whatsapp facebook skype gibi uygulamalarımdan gelen iletileri göremem’ gibi bir düşünce gelmesin böyle birşey söz konusu değildir. Aradaki farkı normal kullanımda anlamayacaksınız.

Arka plan düzenlemeleri

Aygıtınıza uygulama yükledikçe arkaplan uygulamaları artacaktır. Bu uygulamalar sürekli veri işlediği için pil yüzdeniz hızla düşmektedir. Bunu engellemek için çokta gerekli görmediğiniz uygulamaların arka planda çalışma durumlarını gözden geçirmenizde fayda var. Bunun için Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile yolunu izleyerek Arkaplan veri akışını ve işlemlerini durdurun. Bu bazı verilerinizin senkronize olmamasına veya bazı uygulamaların güncel kalmamasına yaramaktadır. Bu size göre değil ise dikkate almayın. Zira, ben programa girdiğimde güncellensin, görmek istediğimi göreyim ve sonra çıkayım, cihazımı yormasın ve şarjımı yemesin diyorsanız bu özelliği kapatınız. Arka plan uygulamaları aygıtınızı çok yormaktadır.

Konum servisleri

Konum servisleri, bazı uygulamaların adresinize erişmek istediği anda kullanılır. Fakat bu servisi sürekli açıp kapatmak zorunda kalmayın diye bir kere açarsınız ve aygıtınız sürekli konumunuzu günceller. Buda pilinizi bir nebze olumsuz etkiler. Hava durumu yada sosyal hesaplarınızdaki konumunuz anlık olarak önem taşımıyorsa sadece ihtiyacınız olduğunda açıp işinizi gördükten sonra tekrar kapatmanız şarjınızın daha uzun gitmesine yarayacaktır.

Son olarak şarj cihazınızın orjinal olduğundan emin olun ve şarj seviyenizin %100 e ulaştığında aygıtınızın güç almayı kestiğini unutmayın. Daha açık ifade etmek gerekirse aygıtınız %100 şarj doluluğuna geldiğinde cihazınızı şarjdan çekin. Fazlası bir işinize yaramadığı gibi cihazınıza zarar verebilir.
Bu yazımızda Apple aygıtları için şarj sürenizi uzatmayı ve pil sağlığınızı kontrol etmeyi anlattık. Farklı görüşler, sorular ve öneriler için bu yazıya yorum yaparsanız mutlu oluruz. Hatamız olduysa affola…

Burak Durmuş’in profil fotoğrafı

Burak Durmuş

İstanbul doğumluyum. Eğitim hayatım Kahramanmaraş'ta geçti. Web Programlama alanında lise eğitimi aldım. Üniversite'de bilgisayar programlama üzerine eğitim aldım. Grafik tasarım konusunda kendi çabalarımla tatmin edici seviyeye geldim ve birçok firmaya bu üçü hakkında hizmet verdim. Şuan Kahramanmaraş'ta özel bir şirkette bilişim sorumlusuyum. Hedeflerimin arasında çok iyi bir web sistemi geliştirip birçok insana hitap etmek başta geliyor. Bunun için yeterince çalışıyor ve sürekli öğreniyorum. Öğrenmek en sevdiğim eylemlerden biridir ve öğrenme-öğretme konusunda kesinlikle pasif değilim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir