Ekran Resmi Çekme Kaydetme ve Kolay Paylaşım Yöntemi

Windows ekran resmi alma ve kolay paylaşma işlemi

Akıllı telefonlarda son zamanlarda yaygınlaşmış olan ekran resmi alma işlemi bilgisayarda daha önceden var olmasına rağmen birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Bilenler ekran resimlerinin nereye gittiğini bilmeyebiliyor veya kaydetmek ve paylaşmak için birçok zahmete girebiliyor. Bu yazımızda Ekran resmi yakalamayı ve bu resmi kolayca düzenleyip, paylaşmayı anlattım. Biliyorsanız bile okuyun ve yorum yapın eleştiriye açığız 🙂 .

Ekran Resmini yakalamak (çekmek) için kullanacağınız tuş prntscr, printScr veya PrntSCreen olabilir. Bu kelimeleri türeterek kendi klavyeniz üzerindeki ekran resmi yakalama tuşunu bulabilirsiniz. Genelde Delete-Home Grup tuşları üzerinde yada num lock grubunun yakınlarında bulunur. Bu tuşa bir kere bastığınız taktirde ekranınızın o anki görüntüsü panoya kopyalanır. Pano, verilerin kullanılacağı zamana kadar saklandığı geçici bir yerdir. Metinleri kopyaladığınızda panoya kopyalanır ve yapıştırdığınızda panodan yapıştırılmış olur. Aynı şekilde panoya resim de kopyalanır. Ekran resmini alıp panoya gönderdiğiniz resmi direk sosyal medya sitelerine CTRL+V kısayolu ile yapıştırabilir ve paylaşabilirsiniz. Çok faydalı olduğunu düşündüğüm ve biçok kişi tarafından bilinmediğini gördüğüm için yazma gereği duydum umarım faydalı olmuştur. 🙂

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Burak Durmuş’in profil fotoğrafı

Burak Durmuş

İstanbul doğumluyum. Eğitim hayatım Kahramanmaraş'ta geçti. Web Programlama alanında lise eğitimi aldım. Üniversite'de bilgisayar programlama üzerine eğitim aldım. Grafik tasarım konusunda kendi çabalarımla tatmin edici seviyeye geldim ve birçok firmaya bu üçü hakkında hizmet verdim. Şuan Kahramanmaraş'ta özel bir şirkette bilişim sorumlusuyum. Hedeflerimin arasında çok iyi bir web sistemi geliştirip birçok insana hitap etmek başta geliyor. Bunun için yeterince çalışıyor ve sürekli öğreniyorum. Öğrenmek en sevdiğim eylemlerden biridir ve öğrenme-öğretme konusunda kesinlikle pasif değilim.

Ekran Resmi Çekme Kaydetme ve Kolay Paylaşım Yöntemi” için bir yorum

  • avatar
    10 Mayıs 2016 tarihinde, saat 14:14
    Permalink

    Teşekkür ederim çok faydalı bir konu

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir